Verb konjugation
Konjugera faire past participle på Franska
Franska tredje verbgrupp - använd med hjälpord
Avoir.
Indicatif
Présent
- je fais past participle
- tu fais past participle
- il fait/elle fait past participle
- nous faisons past participle
- vous faites past participle
- ils font/elles font past participle
Passé composé
- j'ai fait past participle
- tu as fait past participle
- il a fait/elle a fait past participle
- nous avons fait past participle
- vous avez fait past participle
- ils ont fait/elles ont fait past participle
Imparfait
- je faisais past participle
- tu faisais past participle
- il faisait/elle faisait past participle
- nous faisions past participle
- vous faisiez past participle
- ils faisaient/elles faisaient past participle
Plus-que-parfait
- j'avais fait past participle
- tu avais fait past participle
- il avait fait/elle avait fait past participle
- nous avions fait past participle
- vous aviez fait past participle
- ils avaient fait/elles avaient fait past participle
Passé simple
- je fis past participle
- tu fis past participle
- il fit/elle fit past participle
- nous fîmes past participle
- vous fîtes past participle
- ils firent/elles firent past participle
Passé antérieur
- j'eus fait past participle
- tu eus fait past participle
- il eut fait/elle eut fait past participle
- nous eûmes fait past participle
- vous eûtes fait past participle
- ils eurent fait/elles eurent fait past participle
Futur
- je ferai past participle
- tu feras past participle
- il fera/elle fera past participle
- nous ferons past participle
- vous ferez past participle
- ils feront/elles feront past participle
Futur antérieur
- j'aurai fait past participle
- tu auras fait past participle
- il aura fait/elle aura fait past participle
- nous aurons fait past participle
- vous aurez fait past participle
- ils auront fait/elles auront fait past participle
Futur proche
- je vais faire past participle
- tu vas faire past participle
- il va faire/elle va faire past participle
- nous allons faire past participle
- vous allez faire past participle
- ils vont faire/elles vont faire past participle
Conditionnel
Présent
- je ferais past participle
- tu ferais past participle
- il ferait/elle ferait past participle
- nous ferions past participle
- vous feriez past participle
- ils feraient/elles feraient past participle
Passé
- j'aurais fait past participle
- tu aurais fait past participle
- il aurait fait/elle aurait fait past participle
- nous aurions fait past participle
- vous auriez fait past participle
- ils auraient fait/elles auraient fait past participle
Passé - forme alternative
- j'eusse fait past participle
- tu eusses fait past participle
- il eût fait/elle eût fait past participle
- nous eussions fait past participle
- vous eussiez fait past participle
- ils eussent fait/elles eussent fait past participle
Subjonctif
Présent
- que je fasse past participle
- que tu fasses past participle
- qu'il fasse/qu'elle fasse past participle
- que nous fassions past participle
- que vous fassiez past participle
- qu'ils fassent/qu'elles fassent past participle
Imparfait
- que je fisse past participle
- que tu fisses past participle
- qu'il fît/qu'elle fît past participle
- que nous fissions past participle
- que vous fissiez past participle
- qu'ils fissent/qu'elles fissent past participle
Plus-que-parfait
- que j'eusse fait past participle
- que tu eusses fait past participle
- qu'il eût fait/qu'elle eût fait past participle
- que nous eussions fait past participle
- que vous eussiez fait past participle
- qu'ils eussent fait/qu'elles eussent fait past participle
Passé
- que j'aie fait past participle
- que tu aies fait past participle
- qu'il ait fait/qu'elle ait fait past participle
- que nous ayons fait past participle
- que vous ayez fait past participle
- qu'ils aient fait/qu'elles aient fait past participle
Impératif
Présent
- (tu) fais past participle
- (nous) faisons past participle
- (vous) faites past participle
Participe
Présent
- faisant past participle
Passé
- fait past participle
- faits past participle
- faite past participle
- faites past participle
Om du har problem med det franska verbetfaire past participle, kan du kolla in våra lektioner i franska online!
Vatefaireconjuguer är ett gratis online verbböjningsverktyg skapat av Gymglish. Gymglish grundades 2004 och skapar roliga, personliga online språkkurser: Kurser i engelska, spanska, tyska, franska, italienska och mer. Böj alla franska verb (i alla grupper) i varje tempus och modus: Présent, Passé composé, Imparfait, Plus-que-parfait, Passé Simple, Passé antérieur, Futur Simple, Futur antérieur, dåtid, nutid, framtid med mera. Är du osäker på hur du böjer det franska verbet faire past participle? Skriv bara in faire past participle i sökfältet för att se hur det böjs på franska. Du kan också böja en hel mening, till exempel ”lär dig ett verb!”. För att förbättra din stavning erbjuder Gymglish även onlinekurser i franska och ger dig tillgång till många franska grammatikregler, stavningsregler och böjningsregler för att lära dig språket.
Våra online verktyg för att böja verb: Böjning av spanska verb , Böjning av tyska verb, Böjning av italienska verb och Böjning av engelska verb (oregelbundna engelska verb, modala engelska verb).
Ladda ner våra verbböjningsverktyg utan kostnad:
Våra online verktyg för att böja verb: Böjning av spanska verb , Böjning av tyska verb, Böjning av italienska verb och Böjning av engelska verb (oregelbundna engelska verb, modala engelska verb).
Ladda ner våra verbböjningsverktyg utan kostnad:


