Böjning av tyska verb

Verb konjugation

Erschwindeln

Indikativ

Präsens

  • ich erschwindele
  • du erschwindelst
  • er/sie/es erschwindelt
  • wir erschwindeln
  • ihr erschwindelt
  • sie/Sie erschwindeln

Präteritum

  • ich erschwindelte
  • du erschwindeltest
  • er/sie/es erschwindelte
  • wir erschwindelten
  • ihr erschwindeltet
  • sie/Sie erschwindelten

Perfekt

  • ich habe erschwindelt
  • du hast erschwindelt
  • er/sie/es hat erschwindelt
  • wir haben erschwindelt
  • ihr habt erschwindelt
  • sie/Sie haben erschwindelt

Plusquamperfekt

  • ich hatte erschwindelt
  • du hattest erschwindelt
  • er/sie/es hatte erschwindelt
  • wir hatten erschwindelt
  • ihr hattet erschwindelt
  • sie/Sie hatten erschwindelt

Futur 1

  • ich werde erschwindeln
  • du wirst erschwindeln
  • er/sie/es wird erschwindeln
  • wir werden erschwindeln
  • ihr werdet erschwindeln
  • sie/Sie werden erschwindeln

Futur 2

  • ich werde erschwindelt haben
  • du wirst erschwindelt haben
  • er/sie/es wird erschwindelt haben
  • wir werden erschwindelt haben
  • ihr werdet erschwindelt haben
  • sie/Sie werden erschwindelt haben

Konjunktiv

I Präsens

  • ich erschwindele
  • du erschwindelst
  • er/sie/es erschwindle
  • wir erschwindeln
  • ihr erschwindelt
  • sie/Sie erschwindeln

II Präteritum

  • ich erschwindelte
  • du erschwindeltest
  • er/sie/es erschwindelte
  • wir erschwindelten
  • ihr erschwindeltet
  • sie/Sie erschwindelten

I Perfekt

  • ich habe erschwindelt
  • du habest erschwindelt
  • er/sie/es habe erschwindelt
  • wir haben erschwindelt
  • ihr habet erschwindelt
  • sie/Sie haben erschwindelt

I Futur 1

  • ich werde erschwindeln
  • du werdest erschwindeln
  • er/sie/es werde erschwindeln
  • wir werden erschwindeln
  • ihr werdet erschwindeln
  • sie/Sie werden erschwindeln

I Futur 2

  • ich werde erschwindelt haben
  • du werdest erschwindelt haben
  • er/sie/es werde erschwindelt haben
  • wir werden erschwindelt haben
  • ihr werdet erschwindelt haben
  • sie/Sie werden erschwindelt haben

II Plusquamperfekt

  • ich hätte erschwindelt
  • du hättest erschwindelt
  • er/sie/es hätte erschwindelt
  • wir hätten erschwindelt
  • ihr hättet erschwindelt
  • sie/Sie hätten erschwindelt

II Futur 1

  • ich würde erschwindeln
  • du würdest erschwindeln
  • er/sie/es würde erschwindeln
  • wir würden erschwindeln
  • ihr würdet erschwindeln
  • sie/Sie würden erschwindeln

II Futur 2

  • ich würde erschwindelt haben
  • du würdest erschwindelt haben
  • er/sie/es würde erschwindelt haben
  • wir würden erschwindelt haben
  • ihr würdet erschwindelt haben
  • sie/Sie würden erschwindelt haben

Imperativ

Präsens

  • (du) Erschwindle! / (du) Erschwindele!
  • (wir) Erschwindeln wir!
  • (ihr) Erschwindelt!
  • (Sie) Erschwindeln Sie!

Partizip

Präsens

  • erschwindelnd

Perfekt

  • erschwindelt
Om du har problem med det tyska verbetErschwindeln, kan du kolla in våra lektioner i tyska online!
Vatefaireconjuguer är ett gratis online verbböjningsverktyg skapat av Gymglish. Gymglish grundades 2004 och skapar roliga, personliga online språkkurser: Kurser i engelska, spanska, tyska, franska, italienska och mer. Böj alla tyska verb (i alla grupper) i varje tempus och modus: Präteritum, Präsens, Futur i, futur II, Futur II, Direkt, Plusquamperfekt, Subjonctif i, Subjonctif II, Imperativ´ med mera. Är du osäker på hur du böjer det tyska verbet Erschwindeln? Skriv bara in Erschwindeln i sökfältet för att se hur det böjs på tyska. Du kan också böja en hel mening, till exempel ”böj ett verb!”. För att förbättra din stavning erbjuder Gymglish även onlinekurser i tyska och ger dig tillgång till många tyska grammatikregler och tips för att lära dig språket.
Våra online verktyg för att böja verb: Böjning av franska verb , Böjning av spanska verb, Böjning av italienska verb och Böjning av engelska verb (oregelbundna engelska verb, modala engelska verb).
Ladda ner våra verbböjningsverktyg utan kostnad: