Böjning av tyska verb

Verb konjugation

Immunisieren

Indikativ

Präsens

  • ich immunisiere
  • du immunisierst
  • er/sie/es immunisiert
  • wir immunisieren
  • ihr immunisiert
  • sie/Sie immunisieren

Präteritum

  • ich immunisierte
  • du immunisiertest
  • er/sie/es immunisierte
  • wir immunisierten
  • ihr immunisiertet
  • sie/Sie immunisierten

Perfekt

  • ich habe immunisiert
  • du hast immunisiert
  • er/sie/es hat immunisiert
  • wir haben immunisiert
  • ihr habt immunisiert
  • sie/Sie haben immunisiert

Plusquamperfekt

  • ich hatte immunisiert
  • du hattest immunisiert
  • er/sie/es hatte immunisiert
  • wir hatten immunisiert
  • ihr hattet immunisiert
  • sie/Sie hatten immunisiert

Futur 1

  • ich werde immunisieren
  • du wirst immunisieren
  • er/sie/es wird immunisieren
  • wir werden immunisieren
  • ihr werdet immunisieren
  • sie/Sie werden immunisieren

Futur 2

  • ich werde immunisiert haben
  • du wirst immunisiert haben
  • er/sie/es wird immunisiert haben
  • wir werden immunisiert haben
  • ihr werdet immunisiert haben
  • sie/Sie werden immunisiert haben

Konjunktiv

I Präsens

  • ich immunisiere
  • du immunisierest
  • er/sie/es immunisiere
  • wir immunisieren
  • ihr immunisieret
  • sie/Sie immunisieren

II Präteritum

  • ich immunisierte
  • du immunisiertest
  • er/sie/es immunisierte
  • wir immunisierten
  • ihr immunisiertet
  • sie/Sie immunisierten

I Perfekt

  • ich habe immunisiert
  • du habest immunisiert
  • er/sie/es habe immunisiert
  • wir haben immunisiert
  • ihr habet immunisiert
  • sie/Sie haben immunisiert

I Futur 1

  • ich werde immunisieren
  • du werdest immunisieren
  • er/sie/es werde immunisieren
  • wir werden immunisieren
  • ihr werdet immunisieren
  • sie/Sie werden immunisieren

I Futur 2

  • ich werde immunisiert haben
  • du werdest immunisiert haben
  • er/sie/es werde immunisiert haben
  • wir werden immunisiert haben
  • ihr werdet immunisiert haben
  • sie/Sie werden immunisiert haben

II Plusquamperfekt

  • ich hätte immunisiert
  • du hättest immunisiert
  • er/sie/es hätte immunisiert
  • wir hätten immunisiert
  • ihr hättet immunisiert
  • sie/Sie hätten immunisiert

II Futur 1

  • ich würde immunisieren
  • du würdest immunisieren
  • er/sie/es würde immunisieren
  • wir würden immunisieren
  • ihr würdet immunisieren
  • sie/Sie würden immunisieren

II Futur 2

  • ich würde immunisiert haben
  • du würdest immunisiert haben
  • er/sie/es würde immunisiert haben
  • wir würden immunisiert haben
  • ihr würdet immunisiert haben
  • sie/Sie würden immunisiert haben

Imperativ

Präsens

  • (du) Immunisiere!
  • (wir) Immunisieren wir!
  • (ihr) Immunisiert!
  • (Sie) Immunisieren Sie!

Partizip

Präsens

  • immunisierend

Perfekt

  • immunisiert
Om du har problem med det tyska verbetImmunisieren, kan du kolla in våra lektioner i tyska online!
Vatefaireconjuguer är ett gratis online verbböjningsverktyg skapat av Gymglish. Gymglish grundades 2004 och skapar roliga, personliga online språkkurser: Kurser i engelska, spanska, tyska, franska, italienska och mer. Böj alla tyska verb (i alla grupper) i varje tempus och modus: Präteritum, Präsens, Futur i, futur II, Futur II, Direkt, Plusquamperfekt, Subjonctif i, Subjonctif II, Imperativ´ med mera. Är du osäker på hur du böjer det tyska verbet Immunisieren? Skriv bara in Immunisieren i sökfältet för att se hur det böjs på tyska. Du kan också böja en hel mening, till exempel ”böj ett verb!”. För att förbättra din stavning erbjuder Gymglish även onlinekurser i tyska och ger dig tillgång till många tyska grammatikregler och tips för att lära dig språket.
Våra online verktyg för att böja verb: Böjning av franska verb , Böjning av spanska verb, Böjning av italienska verb och Böjning av engelska verb (oregelbundna engelska verb, modala engelska verb).
Ladda ner våra verbböjningsverktyg utan kostnad: